- ANASAYFA

- Hakkımızda

- Başkanımız

- Tanıtım Filmi

- Yönetim Kurulu

- Personel

- Etkinliklerimiz

- Basında Biz

- Bize Ulaşın

- Bakkal Odaları

- Zabıta Yönetmeliği

- Mali Takvim

- Evraklar

- Bilgi Edinme

- Esnaf Kanunu

- Yararlı Bilgiler

- Yararlı Linkler

- Alanya Hakkında

 
 
 Alanya Hakkında

Alanya, Akdeniz'de Anadolu yarimadasinin Antalya Körfezi'nin dogu kiyisinda antik çagdan kalma bir kenttir. Ancak kent merkezine yakin Kadiini Magarasi'nda 1957 yilinda yapilan arastirmalar, Alanya'da ilk yerlesimin 20 bin yil öncesinde Üst Paleolitik döneme kadar uzandigi gösterir. Alanya'nin ilk kez ne zaman ve kimler tarafindan kuruldugu henüz bilinmemektedir. Alanya'nin bir kent olarak tarih sahnesine çikisi antik çagda olur. Alanya, antik çagda Pamfilya ve Kilikya sinirinda yer alir ve bazen Pamfilya bazen de Kilikya kenti sayilir.

Herodot, Pamfilya ile Kilikya arasindaki bölgedeki insanlarinin Truva Savasi dönüsü Anadolu'ya dagilmis olanlarin soyundan geldigini yazar.
Alanya'nin tarihte bilinen ilk adi “Coracesium”dur. Coracesium adindan ilk söz eden Isa'dan Önce 4. yüzyil cografyacisi Skylaks'tir. Bu dönemde bölge Perslerin istilasi altindadir. Daha sonra Akdeniz'deki korsanlarin önemli bir merkezi olan kent, Roma donanmasina direnecek kadar güçlenir ve Isa'dan Öce 2. yüzyilda Akdeniz'de korku salan korsan Dryphon'un üssü olur. Isa'dan Önce 139 yilinda Suriye bölgesindeki Selefki Krali VII. Anitochus kenti ele geçirirse de Coracesium bir süre daha korsanlarin barinagi olmayi sürdürür. Isa'dan Önce 65 yilinda Romali komutan Magnus Pompeius'un düzenledigi büyük bir deniz seferiyle kent Roma'ya baglanir... Roma'nin çöküsünden sonra Bizans dönemini yasayan kentin adi gemicilerin verdigi “güzel dag” anlaminda Kalonoros olur.

Kent, 7. yüzyilda Arap akinlarina, surlarini güçlendirerek direnir. Haçli Ordusu'nun 1204 yilinda Istanbul'u ele geçirerek Bizans'in yerine Latin Imparatorlugu'nu kurmasi üzerine Anadolu'daki otorite boslugundan yararlanan derebeylerinden Kyr Vart Kalonoros'ta yönetimi ele geçirir. 1221 yilinda Selçuklu Sultani Alaaddin Keykubat, bir süre kusattigi kente Kyr Vart'in savasmadan teslim olmasiyla girer. Alaaddin Keykubat, Kry Vart'in kiziyla evlenir, kenti yeni bastan insa ettirir ve Selçuklu devletine kislik baskent yapar.

Alaaddin, kente kendi adindan Alaiye adini verir. Alaaddin Keykubat'in kurdugu ve görkemli anit yapilariyla günümüze dek ayakta duran tarihi kent dokusu ile Alanya bugün Birlesmis Milletler bilim, kültür ve sanat örgütü UNESCO'nun Dünya Kültür Mirasi Kent adayi statüsüne alinmistir. En parlak dönemini Sultan Alaaddin Keykubat'la yasayan Alaiye, 1300'de Selçuklu Devleti'nin yikilmasiyla merkezi Konya olan Karamanogullari Beyligi'nin yönetimine girer. 1427 yilinda Karamanogullari, Alaiye'yi 5 bin altin karsiliginda Misir'daki Memluk Sultanligi'na baglar.

Alaiye 1471'de Fatih Sultan Mehmet'in komutanlarindan Gedik Ahmet Pasa tarafindan Osmanli devletine topraklarina katilir. Osmanli yönetimi 1571'de Alanya'yi, Kibris eyaletine baglar, 1864'te Konya vilayetinin sancagi yapar ve 1868'de bu kez Antalya sancagina baglayarak 1871 yilinda Antalya'nin ilçesi yapar.

Kent, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün önerisiyle 1933 yilinda Alanya adini alir. Alanya 20. yüzyilin ilk yarisinda narenciye ve muz üretimine dayali bir tarim kentiyken 1950'li yillarda Damlatas Magarasi'nin sifali havasi nedeniyle sagliga dayali iç turizm hareketini baslatir. Kentin tarihi geçmisi ve dogal güzellikleri ile turizm hareketi büyük bir hizla geliserek uluslararasi boyut kazanir. Alanya bugün 100 bini asan turistik yatagi ile Akdeniz'in en büyük turizm merkezlerinden biridir. Alanya'yi basta Akdeniz olmak üzere dünyanin öteki turizm bölgelerinden ayiran en belirgin özelligi, kent merkezinin her türlü hizmetin ve ürünün bulundugu büyük bir tatil köyüne dönüsmüs olmasidir.

   
   
 

Kullanıcı Adı

Şifre

 
 
 
   
  TAPDK YENİ BELGE HARCLARI Şehir merkezi: sigara (PT) = 300,00 TL alkollü içki (Pİ) = 300,00 TL içkili lokanta (Aİ)= 1.240,00 TL GEREKEN EVRAKLAR 1.) 1 ADET FOTOĞRAF 2.) ADLİ SİCİL BELGESİ (Sabıka kaydı son altı ay içinde alınmış)(aslı) 3.) KAYITLI OLDUĞU ODADAN 2014 YILINA AİT FALİYET BELGESİ 4.) VERGİ LEVHASI FOTOKOPİSİ 5.) T.C. NOLU NUFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ 6.) İKAMETKAH 7.) İŞYERİ AÇMA ÇALIŞTIRMA RUHSATI (Turizm işletme belgesi)(aslı) 8.) BELEDİYEDEN 100mt. KURALINA UYGUNDUR YAZISI 9.) BANKA MAKBUZU (T.C. kimlik numarasıyla tekel yeni başvuru)

DEVREN KİRALIK MARKET ÇIPLAKLI MAHALLESİ 1005 SOKAK ŞÖFÖR KENT SİTESİ ÇIPLAKLI DÜĞÜN SALONU ARKASI FİYAT : 10.000,00TL İRTİBAT 0546 886 03 79 SİBEL EREN (EREN MARKET)

DEVREN SATILIK MARKET GÜLLERPINARI MAH. DEMİREL SOK. CÖMERT 2 APT. ALTI NO:13/B JASMİN MARKET MÜRACAAT : 532 789 59 22 FİYAT: 195.000,00TL

DEVREN KİRALIK BİZİMORA MARKET ÇİMEN OTEL SOK. DEVREN 15.000,00TL DÜKKAN KİRA AYLIK 600,00 TL MÜRACAT ALTAN ÇİÇEK 533 771 71 08

DEVREN KİRALIK MARKET AVSALLAR YENİ MAH. KARAÇALTI CAD. ŞEVKET SÜVARİ APT. NO:30/2 ALANYA MÜRACAT : MEHMET ALİ SÜVARİ 541 273 16 02 SÜVARİ MARKET

DEVREN SATILIK ÜSKÜDAR TEKEL BAYİ ALANYA MERKEZDE (KIZLARPINARI MAH)FAALİYETTE OLAN TEKEL BAYİ DEVREN SATILIKTIR.FİYAT:200 000 TL MÜRACAT BİLGER EĞİLMEZ 05354093134

DİKKAT ! KAÇAK SİGARA SATMAYINIZ, KAÇAK SİGARA SATANLARIDA ODAMIZA BİLDİRMENİZ ÖNEMLE RİCA OLUNUR.

DEVREN KİRALIK TEKEL BAYİİ ALANYA MERKEZDE 12 YILLIK FALİYETTE OLAN TEKEL BAYİİ DEVREN KİRALIKTIR. FİYAT : 26.500,00 TL MÜRACAAT : YURDAGÜL DURSUN 0 541 352 67 45

ALANYA İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN GIDA İLE İLGİLİ DENETİMLER SIKLAŞTIRILARAK YAPILMAYA BAŞLAMIŞTIR. TÜM BAKKAL VE BAYİ ESNAFLARIMIZIN SONKULLANMA TARİHİ VE BOZUK ÜRÜNLERİNİ KONTUROL EDİP GEREKLİ ÖNLEMLERİNİ ALMALARI GEREKMEKTEDİR.

 

Copyright (c) 2010 .Tm Haklari Saklidir. Alanya Bakkallar ve Bayiler Odasi. Tasarım Biz Tanıtım.